24 lut Przychodzi pacjent do apteki
Od 27 stycznia 2022 r. szybki test antygenowy można wykonać w aptece. Warto jednak pamiętać, iż nie każda apteka bierze udział w programie. Najbliższą aptekę, która przeprowadza testy można znaleźć za pomocą interaktywnej mapy znajdującej się na stronie: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/zrob-test-antygenowy-w-aptece.
Testy w aptekach. Za darmo i bez skierowania
Darmowe testy na COVID-19 w aptekach to jeden z elementów rządowej strategii walki z pandemią COVID-19 na zimę i wiosnę. Zmiany zostają wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa – wariantu Omikron. Jedno z założeń jest takie, by testowanie było jak najpowszechniejsze. Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Skierowanie na test na obecność wirusa SARS-CoV-2 nie jest wymagane. Każdy, kto jest zainteresowany, wypełniając formularz bądź w domu, bądź na miejscu w aptece, może poddać się testowi i bardzo szybko zweryfikować testem antygenowym, czy jest zakażony, czy nie. Wynik testu będzie dostępny na miejscu. Wprowadzony zostanie on także do systemu ewidencji i będzie go można sprawdzić w Internetowym Koncie Pacjenta.
Jak przygotować się do testu?
Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź miejsce, w którym możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznasz na miejscu.
Minimum 2 godziny przed badaniem:
- nie spożywaj posiłków
- nie pij
- nie żuj gumy
- nie płucz jamy ustnej i nosa
- nie myj zębów
- nie przyjmuj leków
- nie pal papierosów
Jaki test zrobisz w aptece?
Wiele osób słysząc o darmowych testach przeciw COVID-19 w aptece spodziewało się otrzymania takiego testu do ręki i wykonania go samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak zgodnie z rozporządzeniem testy są wykonywane na miejscu. Rozporządzenie zostało wprowadzone w celu zmniejszenia kolejek do istniejących już punktów wymazowych, w związku z tym apteka staje się kolejnym punktem tego typu.
Procedura przeprowadzania testu w aptece jest bardzo prosta. Farmaceuta pobiera wymaz z nosogardzieli i wykonuj szybki test antygenowy (nie PCR). Wykonuje się go u osób mających objawy infekcji sugerujące zakażenie koronawirusem w ciągu 7 dni od ich wystąpienia lub u osób bez objawów, które chcą sprawdzić, czy nie zarażają. Test wykrywa cząstki białkowe, czyli antygeny wirusa SARS-CoV-2, w materiale z wymazu.
Farmaceuta wynik testu umieści w Systemie Ewidencji Wjazdów do Polski (EWP) i będzie on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli będzie on pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową.
Natomiast po uzyskaniu ujemnego wyniku, pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym ważny przez 48 godzin. W przypadku ujemnego wyniku, ale utrzymujących się objawów zakażenia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydać skierowanie na test PCR. Skierowanie takie można także uzyskać wypełniając formularz dostępny na stronie pacjent.gov.pl.
Test z apteki – wynik i co dalej?
Wynik testu zostanie umieszczony w Internetowym Koncie Pacjenta (i w aplikacji mojeIKP).Jeżeli wynik testu będzie dodatni, to pacjent zostanie skierowany na izolację domową, a w razie potrzeby hospitalizacji będzie objęty Domową Opieką Medyczną. Gdy zaś test wypadnie ujemnie, ale objawy mogą wskazywać na koronawirusa, należy poprosić lekarz POZ o skierowanie na test PCR.
Testy nie dla turystów
Należy podkreślić że bezpłatne testy nie pozwalają nam na tańszy wyjazd za granicę. Resort na swoich stronach jasno wskazuje, że wynik każdego testu będzie widoczny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz aplikacji mojeIKP. Przebadany otrzyma Unijny Certyfikat COVID (ważny przez 48 godzin), ale jest on honorowany tylko w Polsce.
Inne badania dostępne w aptekach
Zgodnie z rozporządzeniem, farmaceuci będą mogli również wykonać badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi oraz pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczyć wskaźnik BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio). Farmaceuta będzie mógł także wykonać test stężenia glukozy we krwi; kontrolę panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy) oraz szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptoccocus z grupy A, Helicobacter – test z krwi. Wszystkie wyżej wymienione badania, z wyjątkiem testu w kierunku SAR-CoV-2, nie są finansowane ze środków publicznych.
Jak widać apteki stają się miejscem w którym nie tylko możemy zasięgnąć porady farmaceuty i wykupić leki ale również przeprowadzić podstawowe badania. My jak zwykle zachęcamy do dbania o swoje zdrowie, także przy następnej wizycie w aptece zapytajcie czy możecie skorzystać również z możliwości przeprowadzenia badań.
Zródło: Zdrowie i Opieka, nr 2/2022 https://fundacjazio.wixsite.com/fuzio