24 sie Ksylitol- zdrowy słodzik
Cukier dla diabetyków – ksylitol. Jest to naturalny słodzik, który jest idealną alternatywą dla tych, którzy nie powinni lub wręcz nie mogą spożywać cukru. Znany także jako cukier brzozowy zawiera aż o 40 procent mniej kalorii niż tradycyjny cukier. Bardzo dobrą informacją dla diabetyków jest fakt, że posiada on znacznie niższy indeks glikemiczny, przez co polecany jest również osobom, które się odchudzają.
Skąd się wziął?
Ksylitol jest najczęściej pozyskiwany z kory fińskiej brzozy, choć występuje także w niektórych owocach. Możemy go znaleźć w: truskawkach, śliwkach, gruszkach, jagodach oraz malinach. Można się zatem zastanawiać czy jest on dobrze przyswajalny przez nasz organizm. Otóż tak a w dodatku ludzki organizm sam go wytwarza w niewielkich ilościach. Smakuje niemal identycznie a do tego bardzo podobnie wygląda. Jedyną różnicą jaką mogą wyczuć tylko bardzo wyczulone podniebienia jest lekki, bardzo przyjemny miętowy posmak. Cukier brzozowy w sklepach możemy znaleźć w postaci skarmelizowanej, jako dodatek do gum do żucia, miętówek a także pasty do zębów i aerozolu do nosa.
Ulga dla cukrzyków
Ksylitol należy do grupy polifenoli. Są to węglowodany, które są wolniej wchłaniane w przewodzie pokarmowym, a ich metabolizm odbywa się w sposób praktycznie niezależny od insuliny (lub przy nieznacznym jej udziale), tzn. nie powodują wzrostu stężenia glukozy we krwi i nie stymulują wydzielania insuliny. W związku z tym indeks glikemiczny ksylitolu jak już wspominaliśmy, jest dużo niższy niż w przypadku cukru. Dlatego też jest to idealny substytut cukru.
Ksylitol na odchudzanie
Cukier brzozowy jest także polecany dla osób, które zmagają się z otyłością i nadwagą. Zawiera 2 razy mniej kalorii niż cukier i dostarcza 2,4 kcal/g, w porównaniu do zwykłego cukru, który dostarcza 4kcal/g. Cukier brzozowy ma także wpływ na to czy chce nam się jeść, ponieważ zmniejsza łaknienie co także jest skutkiem pozytywnym w przypadku osób na diecie. Jego pozytywne działanie odczują fani wypieków różnego rodzaju jest odporny na działanie wysokich temperatur przy czym nie traci swoich naturalnych właściwości.
Ksylitol w profilaktyce
Cukier brzozowy ma także bardzo dobry wpływ na nasze kości i zapobiega osteoporozie. Dzieje się tak dzięki temu, że zwiększa mineralizację, czyli przyswajanie wapnia przez kości a co za tym idzie przywraca traconą z wiekiem gęstość kości. Dlatego też lekarze polecają go nie tylko osobom ze stwierdzoną osteoporozą ale także dzieciom ale dopiero od 3 roku życia, u których układ kostny się dopiero kształtuje. Należy podkreślić, że jeżeli chodzi o cukier tradycyjny sytuacja jest dokładnie odwrotna. Ksylitol ma wpływ na nasze zęby, zapobiega próchnicy. Cukier brzozowy szybko przywraca właściwe pH śliny, zmniejszając czas ekspozycji zębów na działanie szkodliwych kwasów. Ponadto hamuje rozmnażanie bakterii, które są odpowiedzialne za psucie się zębów.
Jak widać ksylitol ma dużo zastosowań i może spokojnie zastąpić nam cukier w codziennej diecie. Każdy z nas lubi od czasu do czasu „słodzić sobie życie” a skoro możemy to zrobić z korzyścią dla zdrowia to może warto się zainteresować i zainwestować w swoje zdrowie.