Dezynfekcja i Antyseptyka

Dezynfekcja i Antyseptyka

Powierzchnie, które gołym okiem wydają się czyste, mogą być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów niewidocznych gołym okiem – bakterii, wirusów, pasożytów lub grzybów.

Dezynfekcja to proces, który ma na celu zniszczenie ich form wegetatywnych. Rzeczy poddane dezynfekcji nie zawsze są w pełni jałowe – niektóre formy przetrwalnikowe wciąż mogą utrzymać się na odkażanych powierzchniach. Skuteczność dezynfekcji zależy w dużej mierze od trzech czynników: rodzaju drobnoustroju, z którym mamy do czynienia, wykorzystywanej metody – musi ona być dopasowana do potencjalnego zagrożenia, właściwe stężenie używanych roztworów – im będzie ono wyższe i im dłużej potrwa cały proces, tym więcej szkodliwych drobnoustrojów uda się zabić, warunki środowiskowe, takie jak wilgotność, temperatura oraz odczyn pH.

Dezynfekcja ma kluczowe znaczenie w profilaktyce zakażeń. Każdy materiał biologiczny traktowany jest jako potencjalne źródło chorobotwórczych czynników. W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób wszystkie przedmioty i powierzchnie, które miały kontakt z osobą chorą lub też jej wydzielinami zawsze powinny zostać poddane odkażaniu.

Antyseptyka jest to postępowanie, które ma na celu odkażenie skóry. Celem odkażenia jest wyeliminowanie drobnoustrojów znajdujących się na skórze, w ranach, bądź błonach śluzowych. Chemiczne środki antyseptyczne są oparte przeważnie na alkoholach lub fenolach. Odkażanie rąk i skóry jest podstawową czynnością w procesie higieny.

Dostępne środki odkażające są bardzo wysoko skuteczne, a dodatkowo mają działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Najpopularniejszym środkiem jest spirytus salicylowy. Zazwyczaj jest on stosowany do odkażania skóry, leczenia owrzodzeń, opryszczki. Ma on działanie przeciwzapalne, złuszczające oraz przeciwłojotokowe. Kolejnym bardzo popularnym środkiem odkażającym jest woda utleniona. Służy ona głównie do oczyszczenia ran i skóry, ale także niweluje zapachy oraz działa przeciwtrądzikowo. Środki antyseptyczne zwalczają również grzyby, paciorkowce i gronkowce.

Środki odkażające są najlepszym sposobem na usunięcie niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu wirusów i bakterii znajdujących się na skórze.  Warto zadbać zatem nie tylko o nasze ciało, ale również o sterylność otoczenia, w którym przebywamy.

W związku z tym, że popyt na preparaty dezynfekujące w ostatnim czasie bardzo się zwiększył a i ceny są dosyć wysokie proponuje zrobić samemu taką mieszankę. WHO podaje przepisy na płyny do dezynfekcji rąk do wykorzystania w walce z koronawirusem. Do przygotowania 1 litra płynu potrzebujemy :

  • 833 ml – Etanolu 96% (spirytusu)
  • 42 ml – wody utlenionej 3%
  • 110 ml wody destylowanej lub przegotowanej.