WPŁYW POGODY NA NASZE SAMOPOCZUCIE

WPŁYW POGODY NA NASZE…

WPŁYW POGODY NA NASZE SAMOPOCZUCIE

 

Meteoropatia, bo tak właśnie określa się wpływ pogody na organizm człowieka, znana jest już od starożytności. Jak pokazują najnowsze badania Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej na zmiany atmosferyczne reaguje 50- 70 proc. Polaków.

Wpływ pogody na nasze zdrowie i samopoczucie jest znacznie większy, niż nam się by mogło wydawać. Nasz organizm jest przystosowany tylko w pewnym stopniu do zmian temperatury, ciśnienia, wilgotności. Osobami najbardziej narażonymi na zmiany stanu atmosferycznego są głównie osoby z osłabionym układem odpornościowym, osoby starsze i dzieci, osoby z niskim ciśnieniem i poddane długotrwałemu stresowi. Skłonnościom do meteoropatii sprzyjają zaburzenia hormonalne, z tego powodu wśród osób uczulonych na pogodę przeważają kobiety, których równowaga hormonalna podlega cyklicznym zmianom.

Na to, co nazywamy pogodą, składa się wiele tak zwanych czynników pogodotwórczych takich jak: ciśnienie powietrza, temperatura, wilgotność, zachmurzenie, ruch powietrza a także jego natężenie, natężenie promieniowania słonecznego, opady atmosferyczne oraz czynniki, których nie jesteśmy w stanie dostrzec, czyli jonizacja powietrza, pole elektromagnetyczne. Te wszystkie zmienne mogą na nas wpływać w bardzo rożny sposób, co przekłada się bezpośrednio na nasze samopoczucie. Wyróżniamy kilka rodzajów bodźców biometeorologicznych: Bodźce termiczne- czyli to co wpływa na bilans cieplny naszego organizmu, a więc temperatura, wilgotność powietrza, prędkość wiatru

  • Bodźce mechaniczne- czyli wynik działania silnego wiatru i zmian ciśnienia
  • Bodźce świetlne- czyli ilość światła docierającego do naszego organizmu pośrednio oddziaływujący na aktywność niektórych procesów biologicznych
  • Bodźce fotochemiczne- efekt działania promieni UV, które przenikając przez skórę, inicjują procesy biochemiczne w naszym organizmie
  • Bodźce chemiczne- które są efektem zmian ciśnienia. Do czynników chemicznych można zaliczyć również działanie toksycznych zanieczyszczeń, w tym także biologicznych np. zawierających pyłki roślin poprzez drogi oddechowe lub skórę
  • Bodźce neurotropowe- nagłe zmiany pogody, które mają wpływ przede wszystkim na psychikę.

Najbardziej dokuczliwa dla meteoropatów jest jesień. Za oknem deszcz, zmienia się temperatura i ciśnienie. Praktycznie wszyscy są senni i zmęczeni, ale ci najbardziej wrażliwi skarżą się na przenikliwy ból głowy, osłabioną koncentrację, bóle stawów, a nawet kłopoty z oddychaniem. Jeżeli ktoś nadmiernie skarży się na dolegliwości związane ze zmianą pogody często uważany jest za hipochondryka. Meteoropatia to nie wymysł.

 

Sposoby na meteoropatię

Przede wszystkim nie możemy poddać się lenistwu. Jest to uniwersalna rada dla wszystkich , którzy cierpią z powodu wahań pogodowych. Regularna aktywność fizyczna nawet jeżeli pogoda za oknem nam nie sprzyja pomoże w przezwyciężeniu uczucia senności i ogólnego otępienia. Ponadto wydzielające się podczas wysiłku fizycznego endorfiny sprawią, że będziemy czuli się dużo lepiej psychicznie. Żeby pobudzić nasz organizm czasami wystarczy zwykły spacer. Wykorzystajmy fakt, że jesienią temperatura jest wprost idealna do szybkiego maszerowania na przykład do pracy, lub na zakupy. We wrześniu obchodzimy Europejski Dzień bez Samochodu, więc warto wykorzystać tą okazję do tego żeby zamienić samochód czy autobus na rower albo spacer.

Obok aktywności fizycznej równie ważnym elementem potrzebnym do tego aby nasz organizm odpowiednio funkcjonował jest sen. Odpowiednia ilość snu pozwala zregenerować nasz organizm oraz poprawia nasze samopoczucie. Dorosły człowiek powinien w ciągu nocy przesypiać 7-8 godzin. Taka dawka snu pomoże nam znieść wahania pogody.

Meteoropatą zaleca się modyfikację diety w okresie nasilenia skutków zmian aury. Dieta powinna być lekko strawna i bogata w witaminy i minerały. Pamiętajmy aby w naszym codziennym jadłospisie było dużo produktów bogatych w magnez (pełnoziarniste pieczywo, orzechy, banany) oraz witaminy z grupy B (ryby, mięso, produkty zbożowe). Niedobór magnezu w organizmie  prowadzą do zaburzeń pracy serca, nadciśnienia. Niedobory witamin z grupy B prowadzą do nieprawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

Bardzo dobrym sposobem na pobudzenie naszego ciała do pracy jest hartowanie. Wizyty w saunie naprzemienne z polewaniem ciała zimną wodą pomoże pobudzić krążenia oraz zapobiegnie melancholii i otępieniu.

Kawa nie zawsze pomoże

Wielu z nas odczuwa dolegliwości związane ze spadkiem ciśnienia atmosferycznego. W tym wypadku często sięgamy po kawę, która pomoże pobudzić organizm i podnieść ciśnienie. W takich przypadkach kofeina jest jak najbardziej wskazana.

Meteoropaci mają zwykle dość niskie ciśnienie więc mogło by się wydawać, że w momencie kiedy ciśnienie atmosferyczne podniesie się powinni się czuć komfortowo. Nie dzieje się tak jednak w momencie kiedy skoki ciśnienia są bardzo duże. Skutkiem takich wahań ciśnienia są często pulsujący ból głowy, zdenerwowanie oraz problemy z krążeniem.

 

Jeżeli objawy meteoropatii są bardzo uciążliwe możemy się udać po pomoc do apteki, gdzie znajdziemy gotowe preparaty zawierające witaminy szczególnie z grupy B oraz magnez. W sprzedaży są dostępne również zioła działające kojąco na układ nerwowy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, którzy na pewno chętnie nam pomogą dobrać środki do naszych dolegliwości. Należy jednak pamiętać, żeby w przypadku meteoropatii najpierw spróbować metod naturalnych zanim wybierzemy się po lekarstwa.

 


Źródło:Salus International Sp. z o.o.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Porady