BEZPIECZNA KĄPIEL SŁONECZNA

BEZPIECZNA KĄPIEL SŁONECZNA

Większość z nas wygrzewając się na słońcu marzy o pięknej, brązowej opaleniźnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z konsekwencji jakie za sobą niesie promieniowanie słoneczne. Ta wymarzona opalenizna to nic innego jak reakcja ochronna skóry na działanie słońca. Dlatego też postanowiliśmy napisać tekst, który jednocześnie będzie zawierał rady jak się bezpiecznie opalać i czerpać z tego przyjemność przy okazji nie narażając się na poważne choroby.

Na początku musimy podkreślić, że opalanie może mieć pozytywne skutki, ponieważ słońce wytwarza zarówno endorfinę (hormon szczęścia) jak i witaminę D3  , której niedobór prowadzi do odwapnienia kości u dorosłych oraz skłonności do infekcji. Jednak z ilością słońca musimy bardzo uważać, gdyż docierające do ziemi promieniowanie słoneczne jest szkodliwe dla skóry.
Promieniowanie ma trzy kategorie, dlatego na wstępie należy powiedzieć jakie to kategorie i co oznaczają i jak oddziałują na nasz organizm:

 

 • Promieniowanie UVA - promieniowanie ultrafioletowe, tzw. długofalowe, bardzo niebezpieczne. Odpowiedzialne jest za ostatni etap syntezy melaniny w skórze, a więc powstawanie intensywnej i długotrwałej opalenizny. Przenika do głębokich warstw skóry, gdzie niszczy włókna kolagenowe i potęguje rakotwórcze działanie promieni UVB. Osłabia mechanizmy odpornościowe skóry, w wyniku czego przyczynia się do powstawania czerniaka - złośliwego nowotworu skóry. Przed promieniowaniem UVA nie chronią nas szyby, działa przez cały rok.

 • Promieniowanie UVB - promieniowanie średniofalowe. Oddziałuje płycej niż UVA; większość promieni pochłaniana jest przez warstwę rogową skóry. Za jego sprawą najpierw pojawia się na niej rumień (12 do 24 godzin po opalaniu), potem zaś występuje stała pigmentacja, czyli opalenizna (48-72 godzin po opalaniu). Właśnie dzięki promieniowaniu UVB w skórze wytwarzana jest biologicznie aktywna forma witaminy D3 i to ono jest odpowiedzialne za oparzenia skóry.

 • Promieniowanie IR (infra red) - promieniowanie podczerwone, cieplne. Sprawia, że nieostrożne kąpiele słoneczne kończą się przegrzaniem , a nawet udarem słonecznym. Duże dawki promieniowania IR mogą spowodować odwodnienie organizmu.

   

  Co za dużo to nie zdrowo

  Wygrzewając się na słońcu nie zdajemy sobie sprawy jakie mogą być tego konsekwencje w przyszłości. Najczęstszymi skutkami zbyt długiego przebywania na słońcu są oparzenia słoneczne. Wyglądają bardzo podobnie do tych powstałych po zwykłym oparzeniu np. gorącą wodą. Pęcherze, ból, pieczenie czyli stan zapalny skóry. Takiemu poparzeniu mogą również towarzyszyć objawy podobne do grypy (katar, gorączka, dreszcze). Kolejnym skutkiem opalania może być udar słoneczny. Jest to dużo poważniejszy efekt zbyt długiego przebywania na słońcu bez odpowiedniej ochrony. Obawy charakterystyczne dla udaru słonecznego to: uderzenia ciepła, osłabienie, mdłości, wymioty. Jeżeli w porę nie zareagujemy konsekwencje mogą być znacznie gorsze, ponieważ może dojść do uszkodzenia mózgu oraz innych organów wewnętrznych. Promienie UV mogą również przyczynić się do nowotworu skóry. Czerniak bo o nim mowa to najbardziej złośliwy z nowotworów. Szczególną uwagę powinny tutaj zwrócić kobiety, ponieważ czerniak zajmuje drugie miejsce wśród największej zachorowalności kobiet na raka. Choroba ta jest szczególnie niebezpieczna, ponieważ ujawnia się z opóźnieniem, często nawet po latach dlatego należy zawsze odpowiednio się zabezpieczać przed słońcem.

  Jak się bezpiecznie opalać?

  Musimy zdawać sobie sprawę, że żaden preparat z faktorem SPF nie uchroni nas całkowicie od oparzeń, należy  posmarować zawsze całe ciało, natomiast trzeba przestrzegać jeszcze kilku zasad, żeby preparat odpowiednio chronił naszą skórę. Po pierwsze krem musi wsiąknąć w skórę, dlatego należy go użyć na pół godziny przed wyjściem na słońce. Jeżeli zamierzamy leżeć na ręczniku pamiętajmy, że zetrze on krem z naszej skóry. Dlatego jeżeli zmieniamy pozycję warto posmarować się jeszcze raz. Na ciele jest również kilka miejsc, które zasługują na szczególną ochronę. Ramiona, uszy, nos czy skóra pod kolanami i pod pachami to miejsca szczególnie wrażliwe na promieniowanie słoneczne. W tych miejscach powinniśmy posmarować się dokładnie i użyć więcej kremu.  Po drugie nie opalajmy się w godzinach w których słońce operuje najmocniej. Unikajmy wychodzenia na pełne słońce w godzinach 11-15. Wtedy właśnie promieniowanie najbardziej oddziałuje na naszą skórę. Po trzecie ilość to nie znaczy jakość. Opalania nie da się przyspieszyć, więc nie warto leżeć na słońcu przez kilka godzin, co jest jedną z najczęstszych przyczyn podrażnień skóry i udaru. Po czwarte jeżeli planujemy kąpiel, musimy się wyposażyć w wodoodporny krem z filtrem. Pamiętajmy również, aby po wyjściu z wody od razu się wytrzeć, ponieważ kropelki wody na naszym ciele dodatkowo skupiają promienie słoneczne na naszej schłodzonej skórze. Opalać się można nie tylko leżąc, ci którzy nie lubią wylegiwać się na słońcu korzystają ze słonecznej pogody uprawiając na przykład sport. W ruchu możemy nie czuć gorąca więc powinniśmy się posmarować kremem z filtrem. Oprócz specyfików do opalania koniecznie zakładajmy nakrycia głowy, które będą chronić nas przed udarem. Postarajmy się także nie zasypiać na słońcu co bardzo często prowadzi do oparzeń, ponieważ podczas snu nie będziemy czuli, że nasz skóra jest już poparzona.

  W razie poparzeń słonecznych

  Pomimo, że będziemy przestrzegać wszystkich zasad bezpiecznego opalania czasami i tak może dojść do poparzenia skóry. Dlatego warto znać kilka sposobów jak złagodzić ból i podrażnienia:

 • Ocet, kefir, chude mleko- te produkty przeciwdziałają pieczeniu oraz zmniejszają ból. Są to stare sposoby, których skuteczność mogą na pewno potwierdzić nasi rodzice i dziadkowie.

 • Aloes- preparaty z wyciągiem z aloesu nie tylko ukoją ból ale także nie zawierają żadnych toksycznych substancji, które mogą wywołać alergię.

 • Lekkie luźne ubrania-po oparzeniu ciężko w ogóle założyć na siebie jakiekolwiek ubranie, ponieważ wszystko nas piecze. Dlatego należy zakładać luźne ubrania z cienkich przewiewnych tkanin, które zmniejszą nieprzyjemne uczucie pieczenia skóry.

  Znamiona skórne a opalanie się

  Znamiona skórne powstają w wyniku powtarzających się oparzeń słonecznych. Nieprawidłowości skórne zakodowane już w okresie życia płodowego ujawniają się najczęściej w okresie niemowlęcym, natomiast mogą się również ujawnić w późniejszym okresie. Nie trudno je rozpoznać, ponieważ mają formę plam lub „guzków” wystających ponad powierzchnię skóry. Dlatego należy bezwzględnie chronić nasze znamiona przed słońcem. Najlepszy do ochrony naszych znamion są sztyfty z filtrem zawierający współczynnik ochrony spf 50+.

  Na co zwrócić uwagę obserwując znamiona?

  Istnieją cechy, które mogą świadczyć o przejściu znamienia w nowotwór skóry. Obserwując znamię należy zwrócić uwagę czy:

  • jego brzegi są nieregularne

  • czy jego kształt jest asymetryczny

  • czy gwałtownie nie zmienia ono wielkości

  • czy na jego powierzchni widoczne są niejednolite barwy

  • czy w obrębie znamienia pojawiły się guzki, krwawienie lub złuszczanie

   

  Niektóre osoby w ogóle powinny wystrzegać się opalania.
  Powinny go unikać osoby o bardzo jasnej karnacji, które mają mało pigmentu, o jasnych i rudych włosach i niebieskich oczach. Jasna karnacja nie ma mechanizmów obronnych. Osoby z taka karnacja opalając się powinny stosować preparaty z wysokimi filtrami. Słońca powinny unikać też osoby starsze, cierpiące na choroby układu krążenia, choroby nowotworowe. Przeciwwskazań jest znacznie więcej. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się ze swoim lekarzem i zapytaj.

   

  Wakacyjna pogoda w naszym kraju bywa często kapryśna i zmienna, nie zawsze taka jakbyśmy sobie tego życzyli. Dlatego jeżeli już mamy okazję to chcemy skorzystać ze słońca jak najwięcej.

Warto wtedy sięgnąć do tego artykułu lub porozmawiać z lekarzem i dowiedzieć się jak odpowiednio przygotować się do opalania. Szczególną uwagę zwróćmy na nasze dzieci, które są szczególnie wrażliwe a skutki poparzeń w dzieciństwie mogą odezwać się dopiero po latach i być powodem bardzo poważnych problemów zdrowotnych.

 

Źródło: Salus International Sp. z o.o.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Porady