Alergia

Alergia

 

Wiosna to czas poetów i najpiękniejszej pory roku. Pogoda jest idealna, miasta zaczynają pięknie korespondować z kolorami natury.  Przyroda budzi się do życia. Kwitną rośliny i drzewa.  Ale………

Zaczyna się ciężki czas dla Alergików.

Jest to  sezon na kichanie, przekrwienie nosa, uczucie dyskomfortu.

 

Czym jest Alergia?

 

Słowo alergia wywodzi się z połączenia dwóch greckich wyrazów - allos – inny i ergos – reakcja. W tych słowach mieścić się cały zespół chorób alergicznych. Alergia to nieprawidłowa reakcja organizmu na nieszkodliwy zazwyczaj czynnik. W procesie alergicznym układ odpornościowy traktuje te niegroźne substancje jako elementy zagrażające bezpośrednio naszemu organizmowi, co w konsekwencji wywołuje reakcję mającą na celu ich zneutralizowanie i wydalenie.

 

Najczęściej rozpoznaje się  4 rodzaje Alergii:

 

 1. Pokarmową
 2. Wziewną
 3. Kontaktową
 4. Uczulenie na jad

 

Najczęściej występującym rodzajem Alergii jest Alergia wziewna, która nasila się w okresie wiosennym.

 

Objawy alergii wiosennych to; kichanie, swędzenie gardła i oczu, przekrwienie, uczucie dyskomfortu w nosie i ogólne podrażnienie błon śluzowych, które występują ze względu na stężenie pyłków i cząsteczek w atmosferze.

 

 

Aby nie czekać na  problemy z założonymi rękami podajemy kilka rad jak uniknąć alergii na wiosnę

 

Instrukcje

 

 1. Aby zapobiec alergii na wiosnę należy unikać utrzymywania otwartych okien w  domu, ponieważ przepływ powietrza może mieć wpływ na Ciebie. W miarę możliwości należy stosować nawilżacze powietrza lub klimatyzację posiadającą odpowiedni system filtrów przeciw pyłkowych.
 2. W samochodzie należy używać klimatyzacji.  Nie jeździć z otwartym oknem.
 3. Trzymaj się z daleka od substancji, które mogą zwiększyć uczulenie i podrażnienie błon śluzowych, np dymu, chemikalia itp.
 4. Należy nosić okulary, dzięki czemu zabezpieczasz  oczy  przed bezpośrednim atakiem pyłków, znacznie zmniejszając dyskomfort.
 5. Unikaj wychodzenia w godzinach, w których występuje wzmożona ilość  pyłków w środowisku, czyli w czasie wschodu i zachodu słońca. 
 6. Wszelkie zajęcia sportowe należy niestety wykonywać w zamkniętej przestrzeni hal sportowych, ale jednocześnie  nie  unikaj czynnego ruchu.
 7. Jeśli katar sienny jest bardzo silny może powinieneś spędzić kilka dni w innym środowisku. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na urlop, to przynajmniej należycie wykorzystuj czas weekendów.
 8. Nie decyduj się na samodzielne leczenie . Gdy po raz pierwszy wystąpi reakcja alergiczna na „wiosnę”, to czas, aby odwiedzić lekarza i ustalić dalsze odpowiednie działania.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Porady