Aptekarze: leki w sklepach, a benzyna w aptekach

Farmaceuci alarmują, ze pozaaptecznego obrotu lekami nikt nie kontroluje i nie wiadomo, ile zatruć spowodowanych jest przez leki, wydane przez sprzedawców bez odpowiedniego przeszkolenia. Domagają się więc całkowitego zakazu handlu medykamentami bez recepty.

pełny tekst artykułu na stronie

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/aptekarze-leki-w-sklepach-a-benzyna-w-aptekach,9641.html

- Przewrotnie można rzec, że skoro pracownik stacji benzynowej może sprzedawać leki, to farmaceuci powinni móc sprzedawać benzynę w kanistrach i olej silnikowy w butelkach oraz chipsy i alkohol. Jaki sens ma uniwersyteckie kształcenie farmaceutów, skoro bez jakiegokolwiek nadzoru w sklepach leki może sprzedawać człowiek nawet bez zawodówki? - pyta retorycznie Mariusz Politowicz, kierownik apteki Pod Wagą w Pleszewie.

Pozostaje pytanie, jak rozwiązać ten problem. Część farmaceutów uważa, że recepta jest bardzo prosta: wystarczyłoby z przepisów prawa farmaceutycznego wykreślić możliwość sprzedaży leków przez sklepy ogólnodostępne. Wtedy produkty lecznicze wydawaliby wyłącznie farmaceuci.

Rajmund Miller uważa jednak, że takie rozwiązanie nie zyskałoby społecznego poparcia. Jak mówi, realną do wprowadzenia zmianą jest ograniczenie wielkości opakowań w sklepach do nieprzekraczających dawki maksymalnej. Na przykład zamiast opakowania zawierającego 50 tabletek paracetamolu w opakowaniu będą zaledwie 2–3 tabletki. - Ale jeszcze ważniejsze jest to, by te placówki były kontrolowane. Dlatego dobrze byłoby wprowadzić dla nich konieczność uzyskania zezwolenia na sprzedaż leków – tłumaczy poseł Miller.

- Mamy egzaminy na kartę rowerową i pływacką, ale przyjmujemy fikcję, że na lekach zna się kilkadziesiąt milionów Polaków. Na tej samej zasadzie można by spytać, po co egzamin na prawo jazdy, skoro wystarczy napisać, że kierujący pojazdem musi mieć wiedzę nabytą z przepisów prawa drogowego? Przyjmujemy fikcję, że miliony Polaków znają się na lekach - ocenia Marek Tomków, członek Naczelnej Rady Aptekarskiej, były wojewódzki inspektor farmaceutyczny.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Stacja Apteka Aktualności