Kontrole NFZ: najczęstszy błąd to niewłaściwy numer PESEL pacjenta

W większości przypadków apteki podawały do rozliczeń z Funduszem niewłaściwe numery PESEL pacjentów - wynika z wniosków po kontrolach NFZ.

pełna treść artykułu na stronie

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/kontrole-nfz-najczestszy-blad-to-niewlasciwy-numer-pesel-pacjenta,9702.html

Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjentów, chorzy mają wgląd w swoją dokumentację medyczną. Do tej pory na Lubelszczyźnie złożono 131 zastrzeżeń. Mieszkańcy Lubelszczyzny znaleźli na swoich profilach procedury medyczne, które ich zdaniem nigdy nie miały miejsca. 

Zgłoszenia dotyczyły niezrealizowanych świadczeń opieki zdrowotnej. Najczęściej chodziło o porady specjalistyczne (43), recepty na leki refundowane (37) oraz świadczenia stomatologiczne (29) - informuje Kurier Lubelski.

Skargi pacjentów zweryfikowali kontrolerzy z NFZ. W większości przypadków placówki medyczne i apteki podawały do rozliczeń z Funduszem niewłaściwe numery PESEL pacjentów.

Po udowodnieniu błędów, NFZ wezwał szpitale i apteki do korekty raportów rozliczeniowych. W ten sposób lubelski NFZ odzyskał dotychczas 19 tys. złotych. W czterech przypadkach Fundusz zdecydował się na zawiadomienie policji. Wszystkie te sprawy umorzono.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Stacja Apteka Aktualności