Leszek Borkowski: lobby handlowe zablokuje zmiany w sprzedaży leków

Problem sprzedaży leków poza aptekami szczególnie narasta podczas przedłużających się upałów. Leki przechowywane w pomieszczeniach o nieprawidłowej temperaturze i wilgotności zmieniają swoje właściwości.

pełna treść artykułu na stronie

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/leszek-borkowski-lobby-handlowe-zablokuje-zmiany-w-sprzedazy-lekow,9713.html

Zdaniem dra. Leszka Borkowskiego, b. prezesa URPL, leki są prawidłowo zabezpieczone przed ciepłem jedynie w aptekach, szpitalach i punktach aptecznych. Tych sprzedawanych sklepach, supermarketach, stacjach benzynowych i kioskach nikt nie kontroluje.

Maria Suszczyńska z Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Krakowie przyznaje, że sytuacja jest poważna. - Dzwonią do nas zaniepokojeni kierownicy aptek, w których urządzenia klimatyzacyjne nie wytrzymują obecnych temperatur, a pojemność lodówek jest ograniczona - mówi dla Dziennika Polskiego.

Podkreśla, że możliwości kontrolne inspekcji są ograniczone, nawet w odniesieniu do aptek. Tym bardziej, że na ogół czasochłonna kontrola to dopiero początek sprawy. Zakwestionowany lek trzeba przekazać do Narodowego Instytutu Leków celem wykazania jego złej jakości. Tymczasem małopolski inspektorat zatrudnia zaledwie 10 inspektorów.

Dostęp w Polsce do leków bez możliwości konsultacji z farmaceutą jest zbyt łatwy. - Rząd powinien powiedzieć: jeśli już chcecie sprzedawać leki w sklepach i na stacjach benzynowych, kupcie lodówki do ich przechowywania oraz zatrudnijcie fachowców do ich sprzedaży. Ale to duży wydatek i lobby handlowe czy branża paliwowa do uchwalenia takiego prawa nie dopuści - konkluduje dr Leszek Borkowski.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Stacja Apteka Aktualności