Nikt nam nie nakazał pilnować temperatury przechowywania leków

Na pytanie reportera RMF FM czy sprzedawczyni kiosku pilnuje, by była odpowiednia temperatura przechowywania leków, ta odpowiada: - Nie, bo nikt nam tego nie nakazał.

pełny tekst artykułu na stronie

http://www.rynekaptek.pl/prawo/nikt-nam-nie-nakazal-pilnowac-temperatury-przechowywania-lekow,9603.html

- Gdyby Pan mi o tym nie powiedział, to szczerze nawet bym o tym nie pomyślała, że trzeba pilnować takiej temperatury - odpowiada rezolutnie sprzedawczyni w kiosku, w którym obok innych towarów, znajdują się w sprzedaży także leki.

- Jest gorąco, ale nie mam pojęcia jaka tu jest teraz temperatura. Nie jestem termometrem później sprawdzę - dodaje.

Pytania o warunki przechowywania leków padły w dniu, kiedy termometry przekraczały 30 stopni C. W takich warunkach, niewłaściwie przechowywane leki mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Mogą pojawić się mdłości i omdlenia.

- Każdy z nas widział leki w kiosku w tak upalny dzień. Nie chciałbym połknąć takiej tabletki - mówi mgr farmacji Mariusz Politowicz, kierownik apteki Pod wagą w Pleszewie.

Zgodnie z prawem farmaceutycznym,  osoby wydające produkty lecznicze w sklepach ogólnodostępnych muszą posiadać wiedzę z zakresu: zastosowania, przechowywania  sprzedawanych produktów leczniczych, nabytą z informacji zawartych w ulotkach załączanych do produktów leczniczych.

Niestety, Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna nie posiada uprawnień do nakładania kar na przedsiębiorców prowadzących sklepy ogólnodostępne sprzedające leki niezgodnie z przepisami. Sklepy może kontrolować i nakładać kary w przypadku stwierdzenia uchybień Państwowa Inspekcja Sanitarna, jednak Sanepid nie może kontrolować obrotu lekami.

 

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Stacja Apteka Aktualności