Fundusz inwestycyjny skupuje apteki, by je odsprzedać

Obecnie jeden z graczy koncentruje dużą liczbę aptek. To fundusz inwestycyjny. Robi to po to, by odsprzedać apteki inwestorowi strategicznemu. To nie będzie firma polska, ale z kapitałem obcym - ocenia Michał Byliniak z OIA w Warszawie.

 

artykuł ze strony rynekaptek.pl w pełni dostępny na stronie

http://www.rynekaptek.pl/marketing-i-zarzadzanie/fundusz-inwestycyjny-skupuje-apteki-by-je-odsprzedac,9557.html

Problem usieciowienia polskiego rynku aptecznego był jednym z tematów konferencji "Eliminowanie patologii z rynku farmaceutycznego" (Warszawa, 4 sierpnia br.).

Marek Tomków z Opolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, przypomniał o działaniach GIF w zakresie przestrzegania przepisów antykoncentracyjnych i odbieraniu pozwoleń na prowadzenie aptek po przekroczeniu 1 procenta aptek w danym województwie przez jeden podmiot: - Mamy 90 postępowań wszczętych przeciwko jednej sieci aptek w Łodzi. Pierwsze zezwolenia zostały już tej firmie cofnięte. To ta sama firma, która zwróciła się niedawno do UOKiK o zgodę na kolejne przejęcia.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, szefowa łódzkiej izby aptekarskiej przyznała, że wniosła do WIF wniosek o wszczęcie postępowania wobec podmiotu, który - zdaniem Izby - ma bezpośredni wpływ na działalność 90 aptek. - Mamy teraz dostęp do rejestrów, dzięki którym możemy śledzić zmiany własnościowe. Mam nadzieję, że UOKiK przed wydaniem decyzji dla następnego gracza, który chce przejąć apteki, weźmie pod uwagę, również przepisy prawa farmaceutycznego.

Farmaceuci wyrażali też nadzieję, że to zahamuje proces usieciowienia rynku. Pytanie tylko, czy ten przepis powinien działać jedynie w skali województwa i czy państwo wygra walkę z czasem.

Według raportu UOKiK nt. rynku detalicznej sprzedaży leków, problem koncentracji aptek występuje nie tyle w skali województwa, co w znacznie mniejszej skali - lokalnej.

Data publikacji:
Zobacz pozostałe Stacja Apteka Aktualności